Toskania to kraina niezwykłych krajobrazów i kamiennych miast o stromych uliczkach. Zauroczyła nas już od pierwszych chwil, nie tylko bogactwem sztuki i architektury ale przede wszystkim wspaniałą kuchnią, życzliwością mieszkańców oraz krajobrazem usłanym gajami oliwnymi i winoroślami. To region skąpany słońcem którego niezwykłym atutem jest różnorodność. Włosi zwykli mówić że Toskania to Italia w pigułce! Znajdziemy tu niemal każdy rodzaj plaż: kamieniste, skaliste, piaszczyste a zwiedzając cały region odkryjemy nocne życie w wielkich metropoliach jak Florencja i zaznamy ciszy i spokoju w malutkich często składających się z paru gospodarstw, urokliwych wioskach.

Spędziliśmy w Toskanii 2 tygodnie - cudowne i niezapomniane. Zatrzymaliśmy się w małym, nadmorskim miasteczku Tirrenia, oddalonym niecałe 20km od Pizy. Budził nas zapach świeżo zmielonej kawy a wieczorami popijaliśmy wyśmienite wino z regionu Chianti. Zaopatrzeni w przewodnik turystyczny ruszyliśmy zwiedzać najdalsze zakątki Toskanii. Do najważniejszych i najpiękniejszych miejscowości zaliczamy: Florencję z monumentalną katedrą oraz niezliczoną ilością muzeów i dzieł sztuki, Sienę z rynkiem w kształcie muszli oraz Pizę ze sławną krzywą wieżą.

Toskania z całą pewnością jest fascynująca. Poza licznymi zabytkami oferuje także niezapomniane widoki, które na długo zapadają w pamięci. Należą do nich bezkonkurencyjne wzgórza Chianti z bajecznymi miastami jak: Volterra czy San Gimignano oraz zupełnie oderwane od rzeczywistości plaże jak Vada z krystalicznie turkusową wodą. Ponoć najpiękniejsza jest wiosną gdy wszystko kwitnie a wzgórza pokrywają się żółcią słoneczników. My odkrywaliśmy ją jesienią, skąpana w czerwieni i pomarańczy jest równie piękna. Nic dziwnego że tak chętnie odwiedzana jest przez turystów. Zagraniczne języki da się tu usłyszeć niemal na każdym kroku. Jest wyjątkowa. Ciężko wyrazić ją słowami - trzeba ją zobaczyć!

Mariusz Majewski