Wyobraźcie sobie wyspę niemalże tysiąc razy mniejszą od Polski, mniejszą nawet od jej stolicy, o kapitalnym klimacie i zapierającymi dech w piersiach widokami. Łączy nas z nią wiele aspektów, m.in. głęboki katolicyzm, biało-czerwone barwy narodowe oraz miejscowość pod Poznaniem o takiej samej nazwie. Jedną z bardziej charakterystycznych i zaskakującą cech na wyspie, jest to, że obowiązuje tu lewostronny ruch kołowy (pozostałość po Brytyjczykach). Zwiedzając wyspę rzuci się nam w oczy brak zieleni. Wynika on stąd, że nie napotkamy tu żadnych rzek ani jezior. Ich brak rekompensują liczne jaskinie, zatoki, laguny, jedne z najwyższych w Europie klify oraz różnorodne plaże - od piaszczystych po kamienne, od tych zaludnionych po te dzikie i trudno dostępne. Dzięki specyficznemu urokowi wyspy i doskonale zachowanym zabytkom architektury, Malta stała się ulubionym miejscem filmowych producentów. Powstało tu wiele znanych produkcji m.in. Gladiator, Troja czy Agora. Większość filmowych scenerii dostępna jest dla zwiedzających, jak choćby filmowe miasteczko Sweethaven, czyli niezwykle malownicza Wioska Popeye.

Głównym i zarazem największym miastem wyspy jest Valletta - najdalej wysunięta na południe europejska stolica. Wraz ze swoimi 320 zabytkami jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Na mnie największe wrażenie zrobiła Konkatedra świętego Jana. Niesamowita, monumentalna i bogato zdobiona została zbudowana w zaledwie pięć lat! Valetta otoczona ogromnymi murami obronnymi, zapada w pamięci na bardzo długo. Miasto najlepiej zwiedzać pieszo, wtedy poczujemy całą jego magię. Spacerując odczujemy znaczącą różnicę w ukształtowaniu terenu. Aby dostać się do poszczególnych zakątków miasta będziemy musieli przebrnąć przez niemal niekończące się schody, a oddechu zaczerpniemy w licznych punktach widokowych.

Najbardziej wyjątkowym i nietuzinkowym miejscem w tym kraju, jest Azure Window, znane m.in. ze sceny ślubu Daenerys i Khala, bohaterów najbardziej znanego serialu na świecie – Gra o Tron. Będąc przy Lazurowym Oknie poczuć można całe piękno oraz siłę natury. Jest niesamowite i niepowtarzalne jak cała Malta!

Mariusz Majewski