Chorwacja to jeden z najatrakcyjniejszych regionów wypoczynkowych w Europie i jeden z ulubionych krajów urlopowych Polaków. Dojazd jest w miarę szybki, łatwy i przyjemny, a kraj piękny. Niesamowity błękit i przejrzystość morza, liczne stare miasta z cennymi zabytkami architektury, malownicze krajobrazy, smakowita kuchni oraz niezwykła gościnność mieszkańców sprawiają że chce się tu wracać co roku. Naszym celem wycieczki była Dalmacja słynąca z niezliczonej ilości wysp i wysepek oraz romantycznych zatoczek. Region może się poszczycić największą liczbą godzin słonecznych w całej Chorwacji, najładniejszymi miastami, a także niezwykle bogatą roślinnością.

Dubrownik to najpiękniejsze chorwackie miasto nad Adriatykiem, odwiedzane rocznie przez ponad milion turystów. Zainteresowanie miastem wzrosło diametralnie po nakręceniu amerykańskiego serialu "Gra o Tron". Nie powinny więc dziwić przepełnione parkingi i tłumy w każdym najmniejszym zakamarku miasta. Najlepiej zwiedzać je na piechotę, wówczas poczujemy unikalny klimat miasta i poczujemy na własnej skórze romantyczną atmosferą wąskich brukowanych uliczek. Nie umknie nam wspaniały kadr, punkt widokowy, liczne zabytki oraz bogata oferta gastronomiczna.

Kolejnym miastem chorwackim do którego będziemy wracać jest Trogir. To niewielkie miasto portowe stanowiące gąszcz przyjemnych uliczek, w których aż chce się zagubić. Nie potrzebujemy dużo czasu aby zwiedzić miasto. Wszystkie zabytki są skupione na niewielkiej Starówce, przede wszystkim po jej wschodniej stronie. Na powrocie można zaopatrzyć się w smakołyki dalmackiej kuchni sprzedawane na niedużym targu. Znajdziemy tu wyborne oliwy, stragany uginające się pod ciężarem świeżych owoców, sznury figowców, przeróżne konfitury i przetwory od których aż robi się ciepło na żołądku.

Ostatnim z obowiązkowych punktów wycieczki do Chorwacji był Park narodowy Krka. Najmłodszy chorwacki park, obejmuje koryto rzeki Krka wraz z siedmioma zapierającymi dech w piersiach wodospadami. Jest fenomenem przyrodniczym i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji. Główną atrakcją jest Stradinski Buk - 17 połączonych ze sobą wodospadów rozciągających się na 800m. Niewiarygodne jest to iż u samych stóp wodospadu można się wykąpać! Dla fotografa nie lada gratką jest również trasa biegnąca dokoła parku. Cała trasa to seria kładek i podestów, z dobrze oznakowanymi i zorganizowanymi miejscami widokowymi. Park narodowy Krka jest istnym rajem na ziemi!

Mariusz Majewski